[email protected]
کانال تلگرام بورانبرای عضویت در کانال تلگرام بوران اینجا کلیک نمایید
1396/12/01 | 15:23 | 0

راهنما و آموزش جامع خرید یخچال فریزر

یخچال فریزرها به دلیل نیاز مبرم بشر مدرن به تازه نگه داشتن و حفظ مواد غذایی ، یکی از وسایل ضروری در هر منزلی به شمار می روند .ما قصد داریم تا با شرح اجزای تشکیل دهنده این محصول و همچنین قیمت و رنگ آن و سایر موارد، شما را در خرید آن یاری کنیم تا بتوانید با اطلاعات کامل یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید

راهنماآموزشخریدیخچال فریزر

راهنما و آموزش جامع خرید یخچال فریزر

امروزه یخچال فریزرها به دلیل نیاز مبرم بشر مدرن به تازه نگه داشتن و حفظ مواد غذایی ، یکی از وسایل ضروری در هر منزلی به شمار می روند که به هیچ عنوان نمی توان از وجود آنها در اشپزخانه صرفنظر کرد . همه انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کنند ، حتی ساکنین مناطق قطبی و سردسیر نیز  به یخچال فریزر نیاز دارند. ما قصد داریم تا با شرح اجزای تشکیل دهنده این محصول و همچنین قیمت و رنگ آن و سایر موارد، شما را در خرید آن یاری کنیم تا بتوانید با اطلاعات کامل یک خرید هوشمندانه را تجربه کنید.

راهنما و آموزش جامع خرید یخچال فریزر

اگر شما برای خرید یک یخچال فریزر مناسب به بازار مراجعه کنید به احتمال بسیار زیاد با دو مشکل رو به رو می شوید . اولین مشکل وجود خیل عظیمی از یخچال های متفاوت با کیفیت ها و علمکرد متفاوت است که باعث می شود در انتخاب خود سردرگم شوید . مشکل دیگر کافی نبودن اطلاعات فروشندگان یخچال ها است که باعث می شود تا شما نتوانید اطلاعات دقیق و کافی را در مورد یخچال های متفاوت بدست آورید.

کارشناسان فروشگاه اینترنتی یکنام برای کمک به خریداران یخچال فریزر تصمیم گرفته اند تا در این مقاله به صورت جامع و کامل به آموزش خرید یخچال پرداخته و شما را با زوایای مختلف آن آشنا کنند . بنابراین در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

واحد فوت در اندازه یخچال فریزر ها چه معنایی دارد ؟

نخستین نکته ای که در زمان خرید یک یخچال فریز باید مدنظر داشته باشید اندازه یخچال فریزر است . برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می شود . هر فوت مکعب یا Cubic Foot حجمی برابر با  28.3168 لیتر را اشغال خواهد کرد . اما هر لیتر Liter فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در  10 سانتی متر را  اشغال میکند . بنابراین می توان گفت:

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10سانتی متری
1 فوت مکعب = 28.3168 لیتر
1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10 * 10سانتی متری

   
لذا منظور از یک یخچال 12 فوت، یخچالی است که فضایی  به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال میکند ( 28 ضرب در 12 )

یخچال فریزر مناسب ما چه اندازه ای باید داشته باشد  ؟

دو عامل بسیار مهم در انتخاب اندازه یخچال تاثیر گذار هستند:

1. اندازه آشپزخانه

 

حتما به اندازه آشپزخانه خود توجه کنید . اگر ابعاد آشپزخانه شما کوچک است به هیچ عنوان سراغ یخچال فریزر بزرگ نروید. داشتن یک یخچال با ابعاد بزرگ در مکانی کوچک مشکلاتی مانند سختی رفت و آمد و کمبود جا و مشکل در تمیز کردن یخچال و .... را ایجاد می کند .

2. نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال

 

اگر خانواده شما بین دو تا پنج نفر است ابعاد یخچال می تواند متعادل و حتی کوچک باشد . اما اگر خانواده شش نفره و به بالا دارید یک یخچال با ابعاد بزرگ برای شما مناسب تر خواهد بود.

یخچال فریزر مناسب برای استفاده خانواده بزرگ

خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ به شمار می آیند . هر چه تعداد افراد خانواده بیشتر باشد مسلما یخچال باید توانایی نگهداری خوراکی های بیشتری را داشته باشد . بهتر است یخچال فریزر یک خانواد بزرگ حداقل 18 فوت باشد و حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و بقیه فضا به فریزر اختصاص داده شود .


یخچال فریزر مناسب برای زوج های جوان

برای یک زوج جوان و در ابتدای زندگی ، اندازه یخچال چندان مهم نخواهد بود .امروزه بسیاری از زوج ها حداقل ۲ سال بعد از ازدواج صاحب بچه می شوند و حداقل 10 سال طول می کشد تا فرزند شما به اندازه ای برسد که بر روی  مقدار غذای مصرفی تاثیر بگذارد . بنابراین شما در ابتدای زندگی خود می توانید یک یخچال فریزر حداکثر 12 فوت بخرید و ۱۰ سال دیگر آن را تعویض نمایید.

  
نکات فنی مهم درباره یخچال فریزر

نحوه کار یک یخچال فریز پیچیده است و در این مقاله نمی گنجد ، اما ما در حد اختصار برای شما توضیح خواهیم داد . یک یخچال از 4 قسمت مختلف تشکیل شده است:

 

Compressor , Evaporator , Condenser و Thermostat . این چهار قسمت طی یک فرآیند پیچیده گاز فریون را خنک می کنند و در لوله های یخچال به حرکت در می آورند و به این ترتیب این گاز گرمای مواد غذایی رو جذب و دوباره با کمک Compressor و Condenser خنک می شود  و به داخل این چرخه باز می گردد .

  
کمپرسور یا موتور یخچال فریزر

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنای فشرده سازی است . کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال به شمار می رود . وظیفه کمپرسور در یخچال به حرکت در آوردن گاز فریون در لوله های یخچال است . هر چقدر گردش گاز در لوله ها با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود ( یعنی هر چه قدرت کمپرسور بیشتر باشد ) عملکرد یخچال بهتر است . در حقیقت قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور استفاده شده در آن  دارد . در یخچال فریزرها از دو نوع کمپرسور استفاده می شود :


1- کمپرسور معمولی یا کمپرسور پیستونی

اساس کار این گروه از کمپرسور ها حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است . کمپرسور های پیستونی سر و صدای زیادی ایجاد می کنند و مصرف برق آنها نیز بالا است ، اما قیمت بسیار ارزانی دارند . در تمام یخچال های ارزان ( زیر 6 میلیون تومن ) از کمپرسور پیستونی استفاده می شود .

  
2- کمپرسور خطی یا کمپرسور Linear

کمپرسور خطی تکنولوژی جدیدتری نسبت به کمپرسورهای معمولی دارد . این نوع از کمپرسورها اخیرا  در یخچال فریزر های LG به کار گرفته شده اند . کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف می کنند ، صدای بسیار کمی نیز دارند. در اکثر یخچال های بالای 6 میلیون ( مثلا ساید بای ساید های ال جی ) از کمپرسور خطی استفاده شده است.

  
میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

یکی از نکات بسیار مهم در زمان خرید یخچال ، میزان مصرف انرژی آن است. در حالت کلی یخچال فریزر های ساید بای ساید نسبت به یخچال فریزر های معمولی برق بیشتری مصرف می کنند . برای تشخیص میزان مصرف برق یخچال فریزر باید به برچسب انرژی آن دقت کنید. برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می شود  و هر چقدر میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی دستگاه دارای مصرف انرژی کمتری است.

 

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید نیازی نیست یخچال فریزر هایی با موتور قدرتمند بخرید چون اصلا به یخچال فشار نخواهد آمد . در واقع ساکنین این مناطق باید بیشتر دقت خود را بر روی اندازه یخچال بگذارند . اما در مناطقی مثل خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعا زیاد می شود تا جایی که اگر کولر گازی در منزل دائما روشن نباشد حتی احتمال سوختن موتور یخچال نیز وجود دارد، باید یک یخچال با قدرت تر خریداری نمایید. بنابراین ساکنان مناطق گرم سیر باید یخچال فریزری تهیه کنند  که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد تا بتواند  از پس گرمای شدید منطقه برآید.

   
متوسط عمر یخچال فریزر چقدر است؟

عمر کاری هر یخچال فریزر به طور متوسط بین 12 تا 14 سال است. طول عمر یخچال به دو عامل مهم بستگی دارد:

  
1- بدنه یخچال فریزر

بدنه هر یخچال فریزری در آب و هوای مرطوب ( مثل گیلان یا مازندران ) خیلی زود پوسیده می شود و و البته این مساله نیز قابل جلوگیری نیست . البته این مشکل در آپارتمان ها کمتر است  چون بسیاری از آپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند که این مساله باعث کاهش رطوبت موجود در محیط خانه می شود . در مناطقی مثل تهران که آب و هوا خشک به شمار می رود  و در طول سال شاهد هوای نرمالی هستیم ، احتمال آسیب دیدن بدنه یخچال بسیار کمتر است.


2-  موتور یخچال فریزر یا همان کمپرسور

در صورت استفاده مناسب از یخچال احتمال آسیب دیدن موتور آن بسیار ضعیف است . حتی اگر کمپرسور یخچال شما نیز خراب شود می توانید آن را تعویض یا تعمیر نمایید .

  
انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال فریزر ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند . انواع یخچال فریزرها بر اساس نوع کاربری عبارت اند از :

یخچال فریزر ، فریز بالا یا Top Freezer

در این نوع یخچال فریزر ها ، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار گرفته است . معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزراست اما در بعضی از مدل ها ممکن است هر دو تقریبا هم اندازه باشند . اگربه صورت مکرر در طول روز از قسمت فریزر استفاده می کنید ، یخچال بالا فریزر برای شما مناسب تر است چون فریزر همیشه در دسترس است.


 یخچال فریزر ، فریز پایین یا Bottom Freezer

در این نوع یخچال فریزر ها ، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد . معمولا اندازه یخچال را بزرگ تر از قسمت فریزر طراحی می کنند ، اما در برخی از مدل ها احتمال دارد که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند . اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص ( مثلا وقتی که مهمان دارید ) از خوارکی های فریز شده ( یخ زده ) بهره می برید ، یخچال فریزر پایین برای شما بسیار مناسب است.

  یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر های دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فریز های ساید بای ساید دارند . در واقع می توان گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم نوعی از یخچال فریزرهای دوقلو به شمار می روند . دو قلوها به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزر های ساید بای ساید ندارند اما اندازه آنها از ساید بای ساید ها بزرگ تر است . اگر آشپزخانه شما کوچک است اصلا به یخچال فریزر دوقلو هم فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو بسیار جادار است . اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جای بدهید ، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید چندان کمکی به شما نخواهد کرد.

   
یخچال فریزر ساید بای ساید Side by Side

یخچال فریزر های ساید با ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزرها به شمار می روند . همان طور که از نام این مدل نیز مشخص است ، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند ( مثل یخچال فریزر های دوقلو ) .  امکانات یخچال فریزر های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی است . اکثر یخچال فریزر های ساید بای ساید قیمت بالای ۵ میلیون تومان دارند .

  یخچال فریزر ساید بای ساید در واقع نوع پیشرفته تر یخچال فریزر دوقلو است که در آن تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته شده است و معمولا  اندازه یخچال بزرگ تر از فریزر است . اغلب Side by side ها امکانات مناسبی دارند ، مانند : یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن که برای خانواده های کارمند واقعا مناسب خواهد بود . از دید کارشناسان بهترین اندازه برای یک ساید بای ساید، 28 فوت است دلیل این انتخاب نیز این است که ساید بای ساید های 28 فوت در اغلب آپارتمان ها به راحتی جا به جا می شوند . قیمت یخچال فریزر های ساید بای ساید حدودا از 6 میلیون تومان شروع می شوند و بر اساس برند و کیفیت و امکانات دارای قیمت های متفاوتی خواهند بود.

یخچال فریزر در فرانسوی یا French Door

یخچال های در فرانسوی از همه مدل ها جا دارتر و البته گران تر هستند . فرنچ دور ها معمولا دو درب ، در بالای یخچال و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین دارند . یخچال فریزر فرنچ دور جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه می دهد . یخچال فریزر در فرانسوی یا French door فقط برای خانه های  بزرگ با حداقل جمعیت 5 نفر مناسب است  قیمت یخچال فریزر های فرنچ دور از ۸ میلیون تومان شروع می شود .

  
رنگ مناسب برای یخچال فریزر

با اینکه ایرانی ها افراد بسیار با سلیقه ای هستند اما بازهم ما در این قسمت از مقاله سعی کرده ایم توضیحات کامل تری در مورد رنگ های موجود در بازار بدهیم :

  
یخچال فریزر سفید

از دید اکثر کارشناسان و البته خریداران  رنگ سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال فریزر است . یخچال فریزر های سفید رنگ معمولا قیمت کمتری  از مدل های مشکی و نقره ای رنگ دارند . اگر در زمان اسباب کشی یا جابجایی وسایل خط و خشی بر روی بدنه یخچال  بیافتد کمتر دیده می شود . در نهایت نیز رنگ سفید با هر رنگی ست می شود و زیبایی و جلوه آشپزخانه را حفظ می کند.

  
یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به آشپزخانه می دهد . رنگ نقره ای تقریبا رنگی خنثی به شمار می رود . به این معنی که با هر رنگی ست می شود .  اما این رنگ  با لوازم مشکی خیلی شیک تر و مدرن تر به نظر می آید . در حال حاضر اغلب یخچال فریزر های موجود در بازار نقره ای هستند . یخچال فریزر های نقره ای از یخچال های سفید کمی گران تر هستند .

  
یخچال فریزر مشکی

یخچال فریزر مشکی خیلی شیک به نظر می آید  و اگر با بقیه لوازم آشپزخانه درست ست شود ( نسبت به رنگ نقره ای ) جلوه مدرن تری به آشپزخانه می دهد . اما متاسفانه مشکل اصلی این رنگ این است که اگر کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم می آید . یخچال فریزر های مشکی ( در حال حاضر ) از یخچال های سفید و نقره ای گران تر هستند .

  
یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

اکیدا توصیه می شود رنگ های فانتزی ( یعنی رنگ هایی غیر از سفید ، مشکی و نقره ای ) را انتخاب نکنید . ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی معمولا بسیار سخت است . مثلا اگر یخچال قرمز بخرید ، نمی توانید بقیه لوازم ( مثل لباس شویی ) را با ان ست کنید . رنگ های فانتزی بسیار زود از مد می افتند .  اگر وضعیت مالی شما آن قدر خوب است که می توانید هر 2 سال یخچال فریزر خود را تعویض کنید ، می توانید هر رنگی که دوست دارید را تهیه کنید !  اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و تمایل دارید حتما یک رنگ فانتزی انتخاب کنید ، توصیه می کنم یک رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید .

  
بودجه شما برای خرید یخچال فریزر چقدر است ؟

اغلب ایرانی ها توانایی خرید یخچال بالای 5 میلیون رو ندارند مگر با قرض و قسط و وام . یخچال فریزر نقش بسیار مهمی در زندگی انسان دارد و هر خانواده در طول عمر ممکن است نهایتا 3 یا 4 یخچال فریزر بخرند . بنابراین برای خرید یخچال فریزر خساست نکنید . اما اگر بودجه شما محدود است به این چند نکته مهم حتما دقت کنید :

  
در انتخاب اندازه یخچال فریزر خیلی دقت کنید !

یخچال فریزر بزرگ تر ، گران تر است . اگر واقعا به یک یخچال فریزر بزرگ نیاز ندارید ، یخچال کوچکتر بخرید . سعی کنید اندازه یخچال کاملا مناسب با نیاز شما باشد.

  
 آیا واقعا به یک یخچال فریزر مدرن نیاز دارید ؟

حتما به این نکته توجه کنید که بسیاری از امکانات یخچال فریزر های مدرن ( مانند انواع ساید بای ساید ها ) در بسیاری از موارد اصلا استفاده نمی شوند . مثلا یخچال های دارای یخساز اتومات دارای قیمت بیشتری نسبت به سایر یخچال ها هستند ، اما مگر یک خانواده در طول روز چه  مقدار یخ مصرف می کند که نیاز به یخساز اتومات داشته باشد . در واقع یخچال فریزر های مدرن برای خانواده هایی طراحی شده اند که همه اعضای آنها کارمند هستند و وقت انجام بسیاری از کارها را ندارند . اما اگر خانه دار هستید و همچنین بودجه محدودی نیز در اختیار دارید  ، موتور ( کمپرسور ) و اندازه این محصول از امکانات جانبی آن بسیار مهم تر است .

  
نهایتا اینکه یخچال فریزر سفید ارزان تر است

چند نکته مهم دیگر برای خرید یخچال فریزر

زمان تحویل گرفتن یخچال فریزر

در زمان  تحویل گرفتن یخچال فریزر به محل قرار گرفتن برچسب انرژی دقت کنید . برچسب انرژی یخچال معمولا در گوشه سمت چپ و بالای یخچال قرار می گیرد . در صورتی که برچسب در محل دیگری قرار داشته باشد این احتمال دارد که بدنه یخچال در آن محل آسیب دیده باشد.

 
چرخ زیر یخچال

حتما یخچال فریزری بخرید که دارای چرخ باشد . تمیز کردن آشپزخانه و زیر یخچال در حالتی که یخچال بدون چرخ باشد تقریبا غیر ممکن است و کاری بسیار سخت به شمار می رود.

   
 پیش از خرید حتما اینترنت را شخم بزنید !

اکیدا توصیه می کنیم پیش از خرید یخچال فریزر ، مدل های مختلف موجود در شرکت های مختلف را از طریق اینترنت بررسی کنید و قیمت های آنها را بدست آورید . در فضای مجازی تصاویر و ویدئوهای بسیاری وجود دارد که با کمک آنها می توانید با ابعاد مختلف و ویژگی های متفاوت یخچال ها آشنا شوید . بهتر است قبل از مراجعه به بازار ، مدل مد نظر خود را مشخص کنید تا در زمان خرید تحت تاثیر توصیه های فروشندگان قرار نگیرید.

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library 'ffmpeg.so' (tried: /usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902/ffmpeg.so (/usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902/ffmpeg.so: cannot open shared object file: No such file or directory), /usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902/ffmpeg.so.so (/usr/local/php74/lib/php/extensions/no-debug-non-zts-20190902/ffmpeg.so.so: cannot open shared object file: No such file or directory))

Filename: Unknown

Line Number: 0

Backtrace: